W przypadku wątpliwości co do biologicznego ojca dziecka warto zdecydować się na wykonanie różnego rodzaju badań. Część można przeprowadzić jeszcze w trakcie ciąży, jednak cena jest wówczas kilkakrotnie wyższa niż w przypadku, gdy porównuje się DNA z wymazów z policzka lub próbek śladowych. Z tego względu wiele osób decyduje się na drugą z wymienionych opcji.
Z takiej usługi można skorzystać zamawiając specjalistyczny pakiet na stronie naszego laboratorium. O tym, jak można sprawdzić ojcostwo, opowiadamy w poniższym artykule.
Gdzie i kiedy można zrobić test na ojcostwo?
Test na ojcostwo polegający na porównywaniu DNA z wymazu lub próbek śladowych można przeprowadzić już w pierwszych dniach życia dziecka. Pobranie wymazu jest bowiem niewymagające, szybkie i bezbolesne. Wiele osób zastanawia się jednak, gdzie można zrobić test na ojcostwo.
Istnieje na to kilka sposobów – można udać się do przychodni oferującej takie usługi lub wykonać badanie samodzielnie w domu z pomocą zamówionego przez internet zestawu. Druga z wymienionych opcji zapewnia większy stopień prywatności przy zachowaniu takiej samej wiarygodności wyników. To właśnie z tego względu jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez osoby, które zastanawiają się, jak zrobić test na ojcostwo.
Warto wiedzieć, że zestaw do wykonania wymazu nie musi zawierać danych laboratorium na przesyłce, a także może zostać zamówiony do paczkomatu. Dzięki temu cała procedura jest bardzo dyskretna. Pobranie wymazu nie wymaga specjalistycznych umiejętności i można go z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie, korzystając z dołączonej instrukcji.
W kwestii tego, kiedy można sprawdzić ojcostwo, należy również pamiętać, że na badanie muszą wyrazić zgodę prawni opiekunowie dziecka. W przeciwnym wypadku może ono zostać zlecone przez prokuratora bądź sąd, na przykład w toczących się sprawach o alimenty.
Jak się robi test na ojcostwo? Jakie próbki śladowe kwalifikują się do badania?
Aby potwierdzić lub zaprzeczyć ojcostwu, należy wykonać wymaz. W celu zapewnienia najwyższej trafności badania firmy, takie jak nasza, stawiają na wysokiej jakości wymazówki renomowanych producentów. Ich zastosowanie jest niezwykle proste i polega na potarciu patyczkiem o wewnętrzną stronę policzka.
W przypadku badań prywatnych materiał genetyczny pobiera się jedynie od dziecka i domniemanego ojca. Jednak wykonując badania do celów sądowych, należy wykonać wymaz również u matki. Materiał zabezpiecza się z wykorzystaniem otrzymanych akcesoriów i wysyła do laboratorium. Tam DNA jest porównywane, a otrzymane po około tygodniu wyniki pozwalają w 100 procentach wykluczyć lub w 99,99 procentach potwierdzić ojcostwo.
Innym sposobem na to, jak zrobić test na ojcostwo, jest wykorzystanie próbek śladowych czy też mikrośladów. W tym celu należy zabezpieczyć przedmiot, na którym pozostawiono materiał genetyczny. Mogą to być na przykład szczoteczka do zębów, szklanka, pampers, chusteczka, nieprana bielizna czy guma do żucia.
Oprócz tego da się również wykorzystać obcięte paznokcie, a także włosy z cebulkami. Warto wiedzieć, że jeżeli dostarczona próbka nie będzie mogła zostać wykorzystana w badaniu, istnieje możliwość dosłania kolejnej.
Jak zrobić test na ojcostwo i czy należy go powtarzać?
Jeśli już wcześniej wykonano test na ojcostwo, nie ma potrzeby jego ponownego przeprowadzania, o ile badanie miało miejsce w zaufanym laboratorium.
W przypadku wątpliwości, czy test wykonany w innej placówce jest wiarygodny, zapraszamy do kontaktu.